Кременная online
Среда, 15.05.2024, 19:19
Меню сайта
Последние темы форума
Де купити етикет-пістолети для магазину? (1)

Вейп-шоп (1)

Подарок (1)

Усик против Фьюри: Битва Гигантов за Дом... (0)

Система ставок (0)

Юморные стишки (38)

Навіщо додавати спеції до кави?Навіщо до... (0)

Ставки на спорт в Україні: Спільнота та ... (0)

Последние фотографии
Последние объявления
Наш опрос
4. Хто на вашу думку зможе очолити майбутню громаду?
Всего ответов: 536
Главная » Статьи » Мои статьи

Послання із сорок третього…
Визволення України від фашистських загарбників розпочалося з Луганської області. 16 січня 1943 року на території України від окупантів був звільнений перший районний центр - селище Мілове. У ході важких боїв радянські війська Південно-Західного фронту, переслідуючи противника, прорвалися у північно-східні райони Луганської області. 31 січня частини Червоної Армії увійшли до районного центру Кремінна. Буквально з перших днів після визволення розпочалося відновлення шахти, трудівники тилу, а це були жінки, підлітки, діти, допомагали фронту усім, чим могли. Хтось працював у колгоспі, хтось у госпіталі… Цікавий документ, що дає уяву про ті далекі воєнні дні, про патріотизм наших земляків, які не шкодували нічого задля наближення перемоги над ворогом, зберігся у кремінянки Людмили Гаврилівни Євдошенко (про неї газета «Кремінщина» вже розповідала у матеріалі «Санітарочка Люся»). Цей документ – протокол зборів членів бригади №1 колгоспу «Сміливий орач», який розташовувався в селі Кабаннє.
Збори відбувалися 8 березня і присвячувалися відзначенню Міжнародного жіночого дня і преміюванню у зв’язку з цим, кращих стахановок бригади. На зборах були присутні: від парторганізації А.Д.Салієва, голова зборів О.Ф.Матухно, секретар - Н.Ф.Коритник.
Ось про що говорили і що вирішували колгоспники (текст протоколу подається із збереженням орфографії оригіналу): «Слухали: інформацію т.Салієвої, яка відмічала, що багато жінок, як на фронті, так і тут, у колхозі, покладають всі свої сили на розгром врага і освобождєнія тих територій, які окупував ненависний злодій-убивець. Відмічала, що ще треба краще працювати, щоб ускорити темпи в війні.
Відмічаючи цей день, правління колхозу примірувало кращих стахановок, які не покладаючи рук виконували всі завдання, які були покладені на них.
Ухвалили: В честь Женського дня жінки бригади №1 усю приміровку і ще добавить, хто скільки зможе, повернути на построєнія танків для Червоної Армії, щоб швидше розбить врага, і викликаємо на змагання бригаду №2 к-за «Сміливий орач». 8.ІІІ.1943 року».

У числі тих, кого преміювали, були, зокрема, А.Шохіна, У.Гончар, О.Мороз, А.Жигілій, Л.Гайворонська, В.Поліжаєва та інші.
Зібрані гроші разом із протоколом передали військовим, котрі от-от повинні були вирушити на фронт, звільняти від ворога українські міста і села. Але наступного дня зазначений документ скасували, бо до нього треба було вписати нові, збільшені суми внесків на побудову танків. Проте, один з офіцерів, який щойно виписався з госпіталю, що розташовувався у Кремінній, на зворотному боці протоколу від імені поранених висловив письмову подяку медперсоналу, зокрема, і Людмилі Гаврилівні Євдошенко (тоді вона ще була Люсею Мерзленко). Ось що написав офіцер: «Уезжаем с новыми силами бить врага! Спасибо госпиталю г.Кременное. Благодарность Плешаковой Олечке и санитарочке Люсе Мерзленко за незабываемые песни и стихи. Ст. лейтенант Соколов А.В. 9.ІІІ.43г.»
…Майже не щодня Людмила Гаврилівна дістає з шухлядки дорогий для неї документ. Перечитує його знову і знову. А пам’ять поринає у тяжкі воєнні роки, перед очима постає госпіталь, обличчя бійців, яких вона допомагала виходжувати. І душу ятрив неспокій. Не втрималася Людмила Гаврилівна, поїхала до Кабаннього, точніше, до Красноріченського з надією розшукати когось із жінок-колгоспниць, чиї прізвища зазначалися у протоколі зборів. У пошуках допомогла селищний голова Тетяна Олексіївна Нагорянська. На жаль, пішли вже з життя ті колгоспниці… Але знайшовся нащадок однієї з них – Василь Михайлович Педоренко. Він і підтвердив усе, про що йшлося у документі, бо в їхній сім’ї часто згадували, як усім миром збирали кошти на побудову танків.
Ось так, на фронті і в тилу, наш народ кував перемогу над фашистськими загарбниками. Допомагало йому в цьому глибоке почуття патріотизму, витримка, мужність, вміння згуртуватися у важкий для країни час. І послання із сорок третього року – одне з яскравих тому підтверджень.
Сергій ОМЕЛЬЧЕНКО.
Категория: Мои статьи | Добавил: Professor (10.11.2014)
Просмотров: 778 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа
Логин:
Пароль:
Кто здесь
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Сегодня здесь были
Доминика, Ильнур, tefanga, dundich, guti1000, anturov
Наши именинники
Vallerii(43), tytofyno(58), Ната(55), bodyaCh(27), spoistCrodups(38), Sergei1993(40), LouseZew(45), Seprentine(27), JacozTus(48), lfgfyl(47), bukytbst(36)
Наши статьи
Кремінський відділ Сєвєродонецької місцевої прокуратури оприлюднює графік прийому громадян за місцем їх роботи у лютому 2016 року (2164)
Попереджений – «озброєний»! (1558)
Прийом запитувачів у Кремінському відділі Сєвєродонецької місцевої прокуратури (1583)
Кремінський відділ Сєвєродонецької місцевої прокуратури оприлюднює графік прийому громадян за місцем їх роботи у січні 2016 року (2095)
Графік прийому громадян прокуратурою Кремінського району Луганської області за місцем їх роботи у листопаді 2015 року (1493)
Відкладення виконання вироку на певний строк (1728)
Розгляд електронних звернень громадян і звернень, отриманих на «гарячу лінію» прокуратурою Кремінського району (1586)
Незнання законів не звільняє від відповідальності (1797)
Стан додержання прав неповнолітніх при доставленні та адміністративному затриманні (1500)
Графік прийому громадян прокуратурою Кремінського району Луганської області за місцем їх роботи у жовтні 2015 року (1404)
Наслідки невиконання кримінального покарання у вигляді штрафу (1893)
Наши файлы
День Народження Грушевського (56)
Природоохоронні об’єкти Кремінщини (234)
Інвестиційний паспорт кремінський район луганської області 2012р (334)
Харьковские казаки. Том 1, книга 2. Альбовский Е. 1915 (216)
Харьковские казаки. Том 1, книга 1. Альбовский Е. 1914 (215)
Память, которая всегда с нами! (903)
Фёдор Гайда: Как произошло слово "украинцы" (297)
Расписание фотоэкспозиций "Зеленая Кременная" (188)
Река Северский Донец - главная водная артерия Восточной Украины (499)
Календар знаменних і пам’ятних дат на 2011 рік (342)
Кременское областное медицинское училище (454)
Друзья сайта
Наша аудитория
Курс валют
Статистика
Рейтинг сайтов Луганска и
Луганской области
Поиск по сайту
Категории раздела
Мои статьи [137]
Copyright Prikhod © 2024 Хостинг от uCoz