Все частіше люди, особливо літні, стикаються з вимаганням грошей по телефону шляхом обману та зловживання довірою. З початку 2014 року Кремінським РВ ГУМВС України в Луганській області зареєстровано 5 фактів подібного характеру.
Так, на початку квітня в чергову частину Кремінського райвідділу міліції зателефонувала жінка і повідомила, що невідомі шляхом обману заволоділи її грошима в сумі 5000 гривень.
У ході подальшого з'ясування обставин стало зрозуміло - схема однакова: близько 10 години на мобільний телефон жінки зателефонував невідомий чоловік, представився працівником ДАІ та повідомив, що її син на автомобілі збив хлопчика 11 років, що її син затриманий і в даний час перебуває у відділенні міліції. Щоб вирішити питання про «непритягнення» її сина до кримінальної відповідальності, невідомий запропонував переляканій жінці сплатити 5000 грн.
Ошелешена такою новиною жінка, злякавшись за долю свого сина, погодилася на умови псевдоміліціонера перерахувати через термінал гроші. Викликавши таксі, жінка поїхала до найближчого відділення «ПриватБанку» та через термінал перерахувала гроші на вказаний злочинцем рахунок. Перерахувавши гроші, жінка вирішила зателефонувати сину і дізнатися про те, що трапилося. Трубку телефону підняв син та повідомив, що з ним все добре та на даний час він знаходиться на робочому місці, тоді жінка й зрозуміла, що її обманули шахраї. І тільки після цього звернулася до міліції.
Людям, які опинилися в такій ситуації, наполегливо радимо дотримуватися наступних рекомендацій:
1. Не піддавайтеся паніці. Не переймайтеся сліпою вірою в викладену «легенду». Саме на поспішні, необдумані дії і розраховують шахраї, їх мета - не дати жертві отямитися.
2. Додзвонитися родичу, який потрапив «у біду».
Перш ніж передавати гроші спробуйте будь-яким чином зв'язатися з родичами, про яких йде мова. Не панікуйте, якщо з ним немає зв'язку, іноді шахраї тимчасово перекривають сигнали мобільного зв'язку.
3. Перевірте достовірність. У телефонній трубці ви можете почути голос людини, дійсно схожий на голос вашого родича, але це може бути обман. В даний час сучасні технології та програми дозволяють підробляти голос. Запитайте того, хто вам зателефонував, про щось особисте, наприклад: дівоче прізвище матері, місце розташування дачі і т.д.
4. Тягніть час. Повідомте, що ви займаєтеся активним пошуком коштів, їдете до своїх знайомих, щоб їх позичити. Це дасть вам більше часу, щоб зв'язатися з родичем і з'ясувати обставини.
5. Негайно зверніться до міліції! Зателефонуйте до найближчого відділення міліції за тел. 102 і повідомте про те, що трапилося.
6. НАЙГОЛОВНІШЕ: в жодному разі не перераховуйте гроші незнайомим людям!
Прокурор прокуратури району А. Фатєєва
|