Керівництвом держави на органи прокуратури сьогодні покладено надзвичайно складне та відповідальне завдання – забезпечити якісне впровадження в практичну діяльність вимог нового Кримінального процесуального кодексу України правоохоронними органами. Одним із нових інститутів вказаного кодексу є кримінальне провадження на підставі угод.
У кримінальному провадженні можуть бути укладені такі види угод:
1) угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим;
2) угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Угода про примирення – це угода між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим, в якій узгоджуються умови відповідальності підозрюваного чи обвинуваченого за умови вчинення ним дій, спрямованих на відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Угода про визнання винуватості – це угода між прокурором та підозрюваним (обвинуваченим), в якій названі сторони узгоджують умови відповідальності підозрюваного або обвинуваченого залежно від його дій після початку кримінального провадження або після вручення письмового повідомлення про підозру - щодо співпраці у викритті кримінального правопорушення. Укладення угоди про примирення повинно виходити від потерпілого, підозрюваного або обвинуваченого, а угоди про визнання винуватості – як від підозрюваного чи обвинуваченого, так і від прокурора.
Обвинувачений зобов’язаний виконати усі обов’язки, які вказані в угоді. У разі невиконання таких обов’язків прокурор (при невиконанні угоди про визнання винуватості) або потерпілий (при невиконанні угоди про примирення) мають право звернутися до суду, який затвердив угоду, з клопотанням про скасування вироку та призначення судового розгляду на загальних підставах, в такому разі позиція щодо покарання буде змінена.
Укладення угод може ініціюватися в будь-який момент після повідомлення особі про підозру до виходу суду до нарадчої кімнати.
Протягом минулого періоду поточного року Кремінським районним судом ухвалено 33 вироки на підставі угод (21 угода про примирення між потерпілим та підозрюваним та 12 угод – про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним).
Таким чином, угода у кримінальному провадженні має на меті спростити процедуру притягнення до кримінальної відповідальності особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, та сприяти оперативності здійснення правосуддя.
Прокурор прокуратури району
В. Погодін
|