Боротьба зі злочинністю неповнолітніх — одна з центральних проблем боротьби зі злочинністю загалом. Показники злочинності неповнолітніх відбивають певною мірою ситуацію в суспільстві не тільки сьогодні, а й в майбутньому.
Отже, злочинність неповнолітніх завжди була і залишається дуже актуальною проблемою.
У формуванні особи неповнолітніх злочинців вирішальну роль відіграють:
1). Негативний вплив сім'ї: а) кожна восьма (за вибірковими даними) сім'я в Україні, яка виховує дітей, виявилася неблагополучною в кримінальному плані; б) в 30-40% випадків злочинів неповнолітніх по державі встановлено прямий негативний вплив з боку батьків та інших старших членів сім'ї (зловживання алкоголем, грубість, жорстокість, безкарність, наркоманія, проституція тощо); в) типовими для батьків неповнолітніх злочинців є низька культура і безвідповідальне ставлення до дітей; г) відсутність (тимчасова чи тривала) у батьків можливості мінімально забезпечувати необхідні потреби дітей.
2). Негативний вплив з боку однолітків та дорослих у найближчому середовищі - побутовому, навчальному, виробничому.
3). Підбурювання з боку дорослих злочинців, яке, за даними вибіркових досліджень, має місце в 30% випадків.
4). Тривала відсутність певних занять у неповнолітніх, які залишили навчання, що тягне за собою, як правило, втягнення у злочинну діяльність.
5). Проникнення по різних каналах у середовище підлітків кримінальних традицій і «законів» - культу сили, жорстокості, наркотиків, статевої розбещеності.
6). Низький рівень роботи навчально-виховних закладів (формалізм, непрофесіоналізм, відсутність індивідуального підходу).
7). Розпад системи працевлаштування неповнолітніх і виховання у трудових колективах.
8). Формуванню кримінальної мотивації і її прояву в поведінці неповнолітніх багато в чому сприяють упущення в правовиховній та правоохоронній діяльності.
Найчастіше злочини скоюють так звані “важкі” підлітки, для яких характерний низький рівень пізнавальних і суспільних інтересів. Умовою формування їх особи є негативні сімейні умови, а саме відсутність нормального морального середовища, що виховує егоцентризм та інші негативні якості. Формувати негативне моральне середовище можуть як аморальна поведінка батьків чи родичів, так люблячі його, бажаючі йому добра, але які не мають достатньої педагогічної освіти, культури батьки.
Стаття 22 Кримінального кодексу України, визначає вік, при якому наступає кримінальна відповідальність в Україні. За загальним правилом кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років.
З неповнолітніми особами, які перебувають на обліку в Кремінському РВ ГУМВС України в Луганській області постійно проводиться індивідуально-виховна робота, до якої залучаються співробітники Кремінського ВКМСД, ЦСССДМ Кремінської міської ради. Важливим фактором попередження скоєння дітьми нових злочинів є індивідуально-профілактична робота з неповнолітніми особами за місцем їх проживання.
Прокурор прокуратури району Е.Д.Мамєдов
|